Szent Patrik napja
Március 17-én van Szent Patrik napja, ami elsősorban ír hagyományokon alapul, de egész Nyugat-Európában megtalálhatók nyomai.
"Patrik, az írek térítője és nemzeti szentje (†461). [...] Névünnepén az ír férfiak, bárhol élnek is a világon, kalapjukra zöld rekettyelevelet tűznek és így köszönnek egymásnak: „áldjon meg az Isten és Szent Patrik”. A legenda szerint Jézustól kapott botjával űzte el a zöld szigetről, vagyis Írországból a mérges kígyókat. A jámbor hagyomány azt is tudja, hogy a hitetlenkedőknek egy kénkövektől párolgó barlangban megmutatta a gonoszok pokoli kínját és az igazak örömét. A barlang neve azóta is Szent Patrik purgatóriuma, amelynek a középkor épületes vízió-irodalmában nagy híre volt."-írja a Jeles Napok.
Budapesten első ízben 2011-ben szervezte meg az Ír- Magyar Üzleti Kör (IHBC) a Szent Patrik napi Fesztivált nagy sikerrel, 500 fő részvételével, mely rögtön Közép-Kelet Európa legnagyobb ilyen eseményévé vált. 2012-ben már több mint ezren vonultak fel az ír nemzeti ünnepen fővárosunkban. Idén is sokan ellátogattak az eseményre. A szervezők azt kérték a résztvevőktől, hogy öltözzenek zöldbe.
Ír babák
Írország éghajlata nedves. Ez kedvez a növények évszaktól független burjánzásának, ezért kaphatta a „Zöld Sziget” elnevezést (angol nyelven "Emerald Island" vagyis Smaragd Sziget, lehet köze vajon Óz Smaragd városához???). Legismertebb nemzeti szimbóluma is egy zöld növény, a háromlevelű lóhere. Amihez Szent Patrik neve fűződik újfent. A szerzetes egy háromlevelű lóhere segítségével igyekezett megértetni híveivel a szentháromság lényegét. Ne feledjük az írek mélyen vallásosak. Egyfelől a katolikus hitük nagyon erős, másrészről az ország minden táján kelta romokat lehet találni.
Így már nincs mit csodálkozni azon, hogy bármelyik ír babát is nézzük a ruháján a zöld színek dominálnak, amihez arany kiegészítők és a vörös haj illik a legjobban. A 2001-ben kiadott Princess of Ireland olivazöld, gyűrt ruháján kelta motívumok fedezhetők fel. Ezek a kelta keresztek, fonatok és láncolatok, amik jelképezik az életet, a lelket és a hitet. Az erdőzöld köpenyét egy úgynevezett Tara brossal fogja össze és rögzíti, amit mostanában az ír sztepptáncosok is szoktak viselni a ruhájukon.
A 2011-es baba az ír földművesek hagyományos táncoshoz viselt ünneplőjét hordja. Ennek az ünneplőnek a fűzőjén szintén felfedezhetők kacskaringós kelta növényi motívumok, amiket eredetileg hímeztek vagy festettek. Hajába a csillogó strasszköves tiara a show része. Táncos lábú nemzetről lévén szó a szoknyának bőnek kell lennie, hogy teret adjon a mozgásnak. A szoknyát merevíteni kellett, hogy a motívumok ne tűnjenek el (ennek a babának a szoknyáján pont nincs), így a ruha "X" sziluettet mutat. Lábán a hornpipe névre hallgató szteppcipő látható. A mai cipők jellegzetessége, hogy üvegszaruból készült, kettéosztott talpuk van, melynek erőteljesen éles a hangja. Eleinte fekete harisnyát hordtak, de aztán megjelentek a nőknél is, a férfiakhoz hasonlóan, a fehér zokni, amit manapság speciális ragasztóval rögzítenek. Igaz a babán harisnya van. 1994-ben az Eurovíziós dalfesztiválon a Riverdance sztárja, Michael Flatley és partnernője, Jean Butler egy 7 perces számot adtak elő, mely után a világ figyelme kezdett egyre jobban az ír tánc felé fordulni. Azóta az ír sztepptánc virágkorát éli.
Akit az ír néptánc története érdekel annak ezt az oldalt ajánlom:
Források:
Jeles Napok
Tudtad? blog
Fordítgat blog
Metropol.hu
Wikipédia
Textilipari műszaki és tudományos egyesület lapja
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése