Albert, Monaco hercegének esküvője kapcsán a Mattel úgy döntött, hogy kiad a herceg híres édesanyjáról egy sorozatot.
Mivel a monacói városállam hercegség az uralkodó a herceg. A hercegi családot úgyis nevezik, hogy a Grimaldik. A város mindössze 1,95 négyzetkilométer, adóparadicsom és a felső tízezer játszótere, aki számít az itt van. Európában először itt nyílt kaszinó 1863-ban, a híres Monte-Carlo. A hírességek azért is szeretnek ide járni, mert itt békén hagyják őket. Nincsenek paparazok és kíváncsi tekintetek hiszen a szomszéd is híresség.
Elizabeth Taylorhoz hasonlóan Grace Kelly-ről is három különböző témakörű baba készült: karrier (színésznői ruhájában), pezsgés (alkalmi ruha, amiben bemutatták a vőlegényének) és az esküvői ruhája, amiben férjhez ment Monaco hercegéhez.
Írhattam volna címnek azt is, hogy: Grace Kelly, a név kötelez. A Kelly tipikus ír vezetéknév, és az írek büszke emberek. A Grace pedig bájosat, kecseset jelent, ami egy színésznőnél el is várható. Nevét egyébként egyik nagynénje után kapta, aki szintén színésznő volt.
A kedves papa kétszeres aranyérmes olimpikon volt evezősként. Édesanyja pedig amerikai manöken és/vagy testneveléstanár (ezt is azt is írják). Négyen voltak testvérek (1 fiú és 3 lány), ő 1929-ben született harmadikként. Apjuk elvárta a gyerekeitől a folyamatos sportolást, de Grace törékeny testalkatú volt és sokat betegeskedett. A New York-i Színművészeti Főiskolán tanult 1947-től két éven át. Közben modellkedett, reklámfotókon szerepelt és voltak kisebb színházi fellépései. Összesen csak 11 filmben játszott, de ezek többsége jelentős. Híres volt róla, hogy szinte az összes filmbéli partnerével diszkréten kikezdett. De emelet nem voltak sztár allűrjei, tehetséges volt és könnyű volt vele együtt dolgozni. A szőke nőkért bolonduló Alfred Hitchcock rendező is felfigyelt rá, és szerződtette a Hátsó ablak, a Gyilkosság telefonhívásrá és a Fogjunk tolvajt! (ez utóbbiból való a fenti baba) című filmjeihez. Egyes vélemények szerint annyira jóban voltak, hogyha Grace Kelly nem vonul vissza a filmezéstől, Hitchcock csak vele dolgozott volna. 1955-ben a Vidéki lányért oscar-díjat kapott, és olyan vetélytársakat utasított maga mögé, mint Audrey Hepburn (Sabrina) és Judy Garland (Csillag születik). Miután megjelent a Life borítóján mindenki az ő egyszerű, de finom stílusát kezdte másolni.
Érdekes módon egy újságíró hozta össze Grace Kelly-t és III. Rainer-t, az akkori monacói herceget egy szaftos interjú reményében, mikor Kelly 1955-ben Franciaországban járt, a Cannes-i filmfesztivál alkalmából. Ekkor viselte a fenti fekete alapon virágmintás ruhát. Rainer már benne volt a korban és feleséget kereset magának, és egy jó kiállású hercegnőt az országnak. (Bár fia ráhúzott: az 50-es éveinek az elején járó Albert herceg még csak most nősült meg.)
Grace esküvői ruháját a Metro-Goldwyn-Mayer filmstúdió szállította (akkoriban ugyanis szokás volt, hogy a náluk dolgozó női sztároknak ez jár). A ruhadarabokat a méltán híres Helen Rose tervezte, de Kelly is beleszólt a tervezésbe. 1956 április 19-én volt a templomi esküvő. Ez volt az első olyan esküvő, amit az amerikai és a nyugat-európai országokban közvetített a TV. Szokás más esküvők mellett (Diana, Jacqueline Kennedy) ezt is az évszázad esküvőjének nevezni. Menyasszonyi ruhája évekig etalonnak számított, és manapság is van némi befolyása, ugyanis amikor Kate Midleton, azóta már Katalin hercegnő hozzáment Vilmos herceghez az ő ruháját is Grace Kelly-jéhez hasonlították. Az esküvői ruhát nem sokkal a szertartás után a Philadelphiai Művészeti Múzeumnak adományozták, és már az első néhány napon több tízezer ember tekintette meg az évszázad egyik leghíresebb ruhakölteményét. Hosszabb-rövidebb megszakításokkal itt látható a mai napig.
Nehezen illeszkedett be: Alig tudott franciául, nem forgathatott többet, és kötelességei voltak. Depressziós lett, néha még a szobájából sem jött ki. Három gyereke született (Caroline 1957, Albert 1958, Stephanie 1965). Megtanulta magát elfoglalni: a palota és a kert rendezgetése, jótékonyság... 1959-ben például egy osztrák érdemrendet vehetett át, miután oly sokat tett az 1956-os magyar forradalom (!) menekültjeiért. 1972. februárjában Budapestre jött Elizabeth Taylor 40. születésnapja alkalmából rendezett ünnepségre. 1983-ban, 26 év házassá után, autóbalesetben halt meg a Grácia. (Férje 2005-ben hunyt el.) Életéről film készült és számos könyv és album. Nevét pedig a 9341 Gracekelly nevű kisbolygó viseli.
Szokás Diannával párhuzamba állítani: a média és a kötelesség okozta rossz közérzet (bár Kelly színésznőként jobban hozzá volt szokva), a férj elhidegülése, a fiúk neveltetésébe nem szólhattak bele, és hogy mindketten autóbalesetben haltak meg.
Sajnos a konkrét babákról nem tudok mondani semmit, mivel még nincs meg nekünk egyik sem. Annyira új babákról van szó, hogy a kék ruhás júniusban vagy júliusban jött ki, a menyasszonyi csak most néhány napja augusztusban, és a fekete ruhás majd csak októberben.
Források:
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése